
Budú vedieť internetové vyhľadávače včasne diagnostikovať rakovinu?
Zdroj: http://www.visibility.sk/blog/budu-vediet-vyhladavace-vcasne-diagnostikovat-rakovinu/
Rakovina pankreasu patrí k jedným z najťažšie liečiteľných typov rakovín. Miera úmrtí na toto ochorenie dosahuje až 93 % po piatich rokoch od diagnózy. Výskumníci z Microsoftu sa preto rozhodli zistiť, či by bola možná diagnostika tohto ochorenia na základe vyhľadávacích fráz zadávaných vo vyhľadávači Bing (druhý najpoužívanejší vyhľadávač na svete).
Výskumníci si vybrali rakovinu pankreasu kvôli špecifickým symptómom, ktoré toto ochorenie sprevádzajú. Patria medzi ne napr. svrbenie kože, úbytok váhy, bolesti chrbta a mierne zožltnutie očí a pokožky. Ak by používateľ v priebehu niekoľkých mesiacov vyhľadával tieto symptómy, mohol by vyhľadávač pomôcť diagnostikovať jeho ochorenie?
Podľa výsledkov štúdie, ktorá bola uverejnená na stránke Journal of Oncology Practice, by sa dala rakovina pankreasu diagnostikovať až s 5 –15 % úspešnosťou. Pri výskume vychádzali vedci z anonymných údajov používateľov, ktorí s veľkou pravdepodobnosťou trpia rakovinou pankreasu. Na základe týchto údajov potom vytvorili vzorec, ktorý aplikovali pri detekcii ďalších potenciálnych ľudí s touto diagnózou.
Budúcnosť medicíny?
Otázkou však ostáva, ako by sa tieto údaje dali využiť v praxi. Asi by nikomu z nás nebolo príjemné, keby nám zrazu z Microsoftu alebo Googlu prišiel email, že na základe našich vyhľadávaní máme pravdepodobne rakovinu alebo iné závažné ochorenie.
Tento problém by teoreticky mohla vyriešiť špeciálna stránka alebo profil v zdravotnej poisťovni, kde by sme si povolili detekciu našich dopytov vo vyhľadávačoch. Systém by pri prípadnej hrozbe upozornil nášho lekára, ktorý by nám na prehliadke mohol navrhnúť potrebné vyšetrenia. Toto by v konečnom dôsledku mohlo zlepšiť vyhliadky pacientov najmä pri ochoreniach, kde včasná diagnóza zohráva veľkú úlohu pre celkové vyliečenie.
Denník The New York Times uvádza aj ďalšie pokusy vyhľadávačov na poli medicíny. V roku 2009 napríklad Google zverejnil štúdiu, kde sa pokúšal včasne zaznamenať blížiacu sa chrípkovú epidémiu. Výsledky štúdie však nepriniesli očakávané výsledky.
Microsoft zas v roku 2013 dokázal identifikovať nežiadúce účinky liekov, na ktoré ešte neupozornila štátna inštitúcia napojená na lekárov, ktorá to má vo svojej náplni práce.
Pár dní dozadu Google oznámil, že do svojho diagramu znalostí (Knowledge Graph) zahrnie aj tipy k diagnostike a liečeniu rôznych ochorení/symptómov, ktoré používatelia hľadajú v mobilnej aplikácii Google. Pri vytváraní tipov sa radili s odborníkmi z Harvard Medical School a Mayo Clinic.